През 2022 г. Русия ще увеличи производството на петрол до 540-550 млн. тона. Това заяви руският вицепремиер Александър Новак в интервю за телевизионния канал "Россия 24", предаде БГНЕС.
Още: Вашингтон одобри сделка за F-16 за Украйна
Още: Русия атакува Харков с дронове, има пострадали (ВИДЕО)
По думите му, Русия ще увеличи добива на нефт с 2,1% на годишна база, на газ - с почти 10%, на въглища - с 9,5%, а на електроенергия - с 6%.
"В цифрово изражение електроенергийният сектор ще произведе почти 6% повече електроенергия в сравнение с миналата година, а потреблението ще се увеличи с около 5%. Това свидетелства за възстановяване на икономиката на страната ни и за увеличаване на потреблението както на домакинствата, така и на промишлеността. Що се отнася до нефтената и газовата промишленост, тук също виждаме положителни резултати. Ако говорим за добив на петрол, до края на 2021 г. очакваме общо увеличение на добива с 2,1%, приблизително 524 млн. тона. По отношение на природния газ имаме още по-добри показатели в сравнение с предходната година - вътрешният добив ще се увеличи с почти 10%, а през 2022 г. на външните пазари ще се доставя 9,5% повече газ. При въглищата също сме с 9,5% повече от миналата година - 440 млн. тона ще бъдат произведени във въгледобивната промишленост", каза Новак.
Вицепремиерът добави, че приходите от нефт и газ в руския бюджет през 2021 г. ще възлязат на около 8,5 трилиона рубли.
Още: Колко украински военнослужещи държи Русия в плен?
Още: 921 евро на месец в Германия: Всеки шести е беден, как се справя икономиката?
Търсенето на петрол ще продължи да се възстановява, а светът ще се е научил да живее с коронавирусната инфекция, смята Новак. Той заяви, че търсенето на петрол ще се върне на нивата отпреди кризата до края на 2022 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кола се вряза в група хора в Германия, има пострадали (ВИДЕО)
Още: Рюте предлага огромно увеличение на разходите за отбрана на страните в НАТО
Цената на петрола през 2022 г. може да се запази на високо ниво, рискът от спад е малък, смята Новак.
Според него, цената на руския газ за страните от ЕС по дългосрочни договори сега е 250-300 долара за 1000 кубически метра. Цената на електроенергията в Европа е нараснала 4-5 пъти заради газовата криза, а това не е пределът, каза Новак. Той посочи, че цената на електроенергията в Русия е 20 пъти по-ниска от тази в Европа.